Fundusz Alimentacyjny ma za zadanie pomoc osobom, które nie mogą uzyskać alimentów od rodzica. Sprawdź, komu przysługują świadczenia i jak je uzyskać.
Pierwszy raz Fundusz Alimentacyjny powstał już w latach 70. Wówczas dysponentem funduszu był ZUS. W 2003 r. na mocy ustawy o świadczeniach rodzinnych, został on zlikwidowany i zastąpiony zaliczką alimentacyjną. Powrót do Funduszu Alimentacyjnego w nieco zmienionej formie nastąpił w październiku 2008 r. mocą ustawy z dnia 7 września 2007 o pomocy osobom uprawnionym do alimentów.
Świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego przysługują w razie bezskuteczności egzekucji. Występuje ona gdy w ciągu ostatnich dwóch miesięcy nie wyegzekwowano pełnej należności z tytułu zaległych i bieżących zobowiązań alimentacyjnych.
Co do zasady alimenty z funduszu przysługują dzieciom, które nie ukończyły jeszcze 18 lat. Chyba że uczą się one lub studiują, wtedy dostają pieniądze do ukończenia 25. roku życia. W przypadku dzieci niepełnosprawnych z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, otrzymują one świadczenia bezterminowo.
Pieniądze można otrzymać w wysokości zasądzonych alimentów, ale nie więcej niż 500 złotych miesięcznie. Warunkiem jest jednak nie przekroczenie 725 zł netto dochodu na jedną osobę w rodzinie. W trzech przypadkach rodzic nie dostanie pieniędzy z funduszu:
- kiedy dziecko przebywa np. w domu pomocy społecznej, domu dziecka albo w rodzinie zastępczej
- gdy dziecko ma swoje własne dziecko i jest pełnoletnie,
- jeżeli dziecko zawarło związek małżeński.
Aby uzyskać świadczenie z Funduszu Alimentacyjnego, należy złożyć wniosek w urzędzie gminy lub miasta właściwym ze względu na miejsce zamieszkania osoby uprawnionej. Jeżeli wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, naczelnik urzędu skarbowego rozpocznie postępowanie, aby wyegzekwować zwrot wypłaconych świadczeń.
[zródło:https://emediator.pl]
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz