wtorek, 18 października 2016

Alimenty: Dotkliwe skutki niepłacenia na dzieci



Ojciec dwóch moich synów przestał płacić alimenty. Byłam już u komornika, który rozpoczął egzekucję, ale na razie efekty jego pracy są niewielkie. Czekam teraz na decyzję ośrodka pomocy społecznej o przyznaniu na dzieci świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego. Czy to prawda, że zostanie zgłoszony przez tę instytucję na ogólnopolską listę dłużników – pyta pani Magdalena

Świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego (FA), które przysługują osobom nieotrzymującym przyznanych przez sąd pieniędzy na dzieci, mają charakter pomocy zwrotnej. To oznacza, że rodzic, który nie płaci alimentów, powinien zwrócić należność budżetowi państwa. Jeżeli więc komornikowi w trakcie prowadzenia egzekucji uda się od niego uzyskać całość lub część alimentacyjnego długu, przekazuje pieniądze gminie. Również samorząd podejmuje działania, które mają służyć odzyskaniu należności.
Jednym z nich jest zgłoszenie niesolidnego rodzica do biura informacji gospodarczej (BIG), które prowadzi listy dłużników. Wpis następuje wtedy, gdy alimenty nie wpływają dłużej niż sześć miesięcy. Osoba, która trafi na listę, może mieć problem z uzyskaniem kredytu, zrobieniem zakupów w systemie ratalnym lub skorzystaniem z usług firmtelekomunikacyjnych. Instytucje finansowe i firmy sprawdzają bowiem, czy potencjalny klient nie figuruje w ogólnopolskich rejestrach dłużników. O ile do tej pory gmina mogła zgłosić osobę niepłacącą na dzieci tylko do jednego z BIG, to od lipca będzie miała obowiązek umieścić go w każdym z czterech obecnie działających biur. Dzięki temu rodzicowi może być trudniej uniknąć negatywnych skutków umieszczenia na liście.



[ żródło:http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/880235,alimenty-dotkliwe-skutki-nieplacenia-na-dzieci.html ]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz