wtorek, 18 października 2016

Komornicy: Egzekucja alimentów wymaga większych zmian



Zaostrzenie odpowiedzialności karnej dłużników uchylających się od łożenia na dzieci to krok w dobrym kierunku – ocenia Krajowa Rada Komornicza. Potrzebne są jednak dalsze zmiany w przepisach dotyczących licytacji ruchomości czy zmniejszenie w sprawach alimentacyjnych kwot wolnych od zajęcia.

Z danych KRK wynika, że skuteczność egzekucji należności alimentacyjnych wciąż jest niewielka i wynosi ok. 20 proc. W ubiegłym tygodniu Ministerstwo Sprawiedliwości przedstawiło projekt nowelizacji kodeksu karnego, który wprowadza karę grzywny, ograniczenia, a nawet pozbawienia wolności dla dłużnika, który zalega z zapłatą alimentów na sumę przekraczającą równowartość trzymiesięcznego świadczenia.

Do tej pory wystarczyło od czasu do czasu wpłacić niewielką kwotę na dziecko, aby uniknąć odpowiedzialności karnej. Wprowadzenie rozwiązania, które zakłada, że tylko uregulowanie całej należności uchroni przed karą więzienia, powinno skutecznie zmobilizować dłużników do wywiązywania się z zobowiązań – mówi Rafał Fronczek, prezes Krajowej Rady Komorniczej. Dodaje jednak, że poprawa ściągalności alimentów wymaga też zmiany przepisów dotyczących postępowań egzekucyjnych.
Przede wszystkim – zdaniem KRK – należy wprowadzić możliwość sprzedaży ruchomości za kwotę poniżej 50 proc. wartości rzeczy. Dziś jest tak, że np. zajęty telewizor musi być wystawiony na licytację za kwotę odpowiadającą 3/4 jego oszacowanej wartości. Gdy nie znajdzie nabywcy, cena wywoławcza w drugiej licytacji nie może być niższa niż 50 proc. Jeśli i wówczas nikt takiego sprzętu nie zechce kupić, egzekucja jest umarzana, co oznacza, że dłużnik nie traci swojej własności.

[ żródło:http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/977985,komornicy-egzekucja-alimentow-zmiany.html ]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz