Rodzice Łukasza rozwiedli się, kiedy był nastolatkiem. Teraz ma 21 lat i opiekuje się młodszą o 8 lat siostrą. – Ojciec żyje, ale nigdy, nawet kiedy mieszkał z nami, nie zajmował się nami – opowiada Łukasz. - Mama niestety zmarła kilka lat temu. Ja i siostra zostaliśmy sami. Czy mogę ubiegać się o alimenty od ojca na siebie i swoją siostrę?
Art. 133. § 1 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego stanowi , iż rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania. Oznacza to, że na rodzicach ciąży obowiązek alimentacyjny nawet wobec dziecka pełnoletniego, które nie jest jeszcze w stanie samodzielnie się utrzymać. Nie ma tutaj ściśle określonej granicy np. wiekowej. Wszystko zależy od konkretnego przypadku.
Zatem w podanym stanie faktycznym jak najbardziej istnieją podstawy do wystąpienia z pozwem o alimenty od ojca. Pismo to wnosimy do sądu rejonowego. Właściwym jest sąd, w którego okręgu ma miejsce zamieszkania pozwany lub sąd miejsca zamieszkania osoby uprawnionej, czyli dziecka. Wybór sądu należy do powoda. Należy pamiętać, że wysokość alimentów zależy od uzasadnionych potrzeb uprawnionego i możliwości zarobkowych zobowiązanego.
W sprawie o alimenty możemy również wnosić o zabezpieczenia, które może polegać na zobowiązaniu obowiązanego do zapłaty uprawnionemu jednorazowo lub okresowo określonej sumy pieniędzy przez czas trwania postępowania sądowego, co zapewni uprawnionemu dochód już w trakcie trwania sprawy alimentacyjnej.
[żródło:fakt.pl]
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz